Въпреки, че тази година топлата есен прогони мислите ни за студена зима, не трябва да забравяме, че тя е на прага ни и скоро ще почука на вратата. А и на покрива, ако не сме се погрижили добре за него. За жалост, по инерция това е една от последните ни грижи, към която подхождаме само в краен случай – когато се появи теч. Не добре да чакате този момент да настъпи. По-добре огледайте своя покрив в детайли, за да предотвратите евентуалните по-големи щети. Днес ви споделяме кои са най-честите причини за ремонт на покрива.
Счупена керемида
Първата и най-логична причина е наличието на спукани или счупени керемиди. Такива се появяват най-често при покриви, по които се е налагало придвижване директно върху тях без стъпала или стъпки. Естествено е, че керемидите не издържат на такава тежест, понеже нямат такива характеристики, поддават и се чупят.
Какво да направите?
Снабдете се със стъпала за ходене по покрива, които да пренасят тежестта на тялото ви върху дървената конструкция, без да засягат и докосват керамичните керемиди. Така гарантирате здравина и цялост на покрива, както и неговия дълъг и безпроблемен експлоатационен живот. В допълнение това подсилва безопасността на ходещия при лошо време срещу подхлъзване при мокра повърхност.
Разместени керемиди
Друг често срещан проблем са случаите на разместване, повдигане или откопчаване на керемиди, особено след обилни дъждове, силни ветрове и пориви. Областта около стрехата е особено уязвима при тези ситуации.
В тези случаи е необходимо да се погрижите за фиксиращите елементи:
– гвоздей с капаче – грижи се за началните капаци при билото и маията, за тройниците и четворниците;
– скоби за капаци – тяхната роля е да придържат капаците по билата и маиите пристегнати един за друг;
– фиксиращи винтове – те застопоряват основните керемиди в горната им част, за да не се приплъзгват по летвата и да не се разместят;
– странични скоби против бури – те предотвратяват повдигането на керемидите от въздушното завихрянето;
– скоби за срязани керемиди – те гарантират, че всички керемиди по скосените части на покрива ще си останат по местата при всякакви метеорологични условия.
Важно е да отбележим, че част от тези елементи могат да се поставят и след изграждането на покрива. Тоест, никога не е късно да го направите.
Задръстени улуци
Нещо, което често забравяме, са улуците. На есен, когато листата капят и се носят из въздуха, има голяма вероятност те да задръстят улуците. Редовното им есенно почистване е необходимо, за да продотвратите запушванията и затлачванията, които дъждовете допълнително предизвикват. Също така е добре да хвърлите едно око и за цялостта на надулучната пола, която отвежда стичащата се вода в улука. При забелязани повреди е необходима подмяна.
За повече информация – Винербергер.