pixel

Изолация на таванския етаж

izolacia

С изолирането на таванския етаж, можете да спестите разходи за отопление и все пак да избегнете трудоемката и скъпа изолация на наклонените тавани. Таванското помещение трябва да отговаря обаче на определени изисквания.

Цялостната изолация на покрива е ефективна, но има смисъл само, ако таванското помещение трябва да се отоплява и да се използва като жилищна площ. В противен случай изолирането на пода на студения таван е най-простият и евтин вариант за изолация на покрива.

Какви са предимствата на изолирането на пода на таванския етаж?

Площта на целия покрив, разбира се, е много по-голяма от тази на пода на таванския етаж. Това прави неговата изолация много по-ефективна. Тъй като се нуждаете от по-малко материали и по-малко труд, тя е и по-евтина. Изолацията на последния етаж подобрява топло- и шумоизолацията,  а обикновено и противопожарната защита. За тази работа са нужни обаче опитни майстори.

izolacia

Колко струва такава изолация?

Разходите на квадратен метър зависят от това дали по пода на тавана ще се ходи или не. Вдуханата изолация обикновено е по-евтина от полагането на панели.

Кои видове изолации са възможни?

Има три често срещани метода за изолиране на пода на тавана: вдухана изолация, насипен материал или изолационни плочи и постелки. Не можете да ходите по меки изолационни плоскости. За това са необходими или решетка от дървени греди с монтирани дървени панели върху нея, или вградено покритие, което разпределя товара.

В зависимост от дебелината на изолационния материал нивото на пода се увеличава и полезното пространство – особено под наклонените тавани – става по-малко. Подовете могат да издържат нормални товари, но не и наистина тежки неща.

Бетонен под

За бетонните тавани могат да се използват всички видове изолация, но често  хората избират изолационни панели. Преди да се направи вдухана изолация върху бетонния под, първо трябва да се поставят така наречените вертикални изолационни втулки, които служат като опори за греди и дървени панели. След това изолационният материал се издухва в създадените пространства.

Дървени греди като таван на горния етаж

Таваните от дървени греди обикновено са с кухини, така че не е много ефективно просто да се поставят дъски върху тях. Вместо това празнините могат да се запълнят с изолационни постелки или изолационни материали като целулоза, каменна вата, полистирол или стъклена вата. При отворените дървени тавани те могат просто да се изсипят, докато при затворените тавани  изолационните материали се притискат в кухините с вдухвател. Това е по-бързо и следователно по-евтино от полагането на изолационни панели.

izolacia

По принцип за изолация на тавана могат да се използват всички често срещани продукти – каменна и минерална вата, екологични изолационни материали като дървесна вата или коноп, или пък плътни изолационни панели от стиропор.

Допълнителна конструкция върху дървени греди

Таванските греди са с дебелина максимум 16 сантиметра, обикновено дори по-малко. Ако това не е достатъчно за определена ефективност на изолацията, можете да поставите допълнителна изолация върху тях. Ако е необходимо да се ходи върху тях, подходящи са дървени панели тип OSB или изолационни плочи с фабрично покритие. Това съответно увеличава разходите на квадратен метър.

Как се поставя изолацията?

При някои изолационни материали се препоръчва първо поставянето на пароизолационно фолио, което предпазва материала от надигаща се отдолу влага. Така се предотвратява и риска от образуването на плесен. При открити постелки от каменна  или минерална вата това не е необходимо. За пароизолацията подът трябва да е напълно равен и без камъчета, в противен случай фолиото ще се начупи.

За насипна изолация или изолация с вдухване, на първо място се нуждаете от издръжлива дървена конструкция, а по желание отгоре може да монтирате дървени панели. Ако изберете изолацията с вдухване, най-добре се обърнете към специализирани фирми. С малко повече умения можете да поставите изолационните панели и сами.

Може да харесате още...