pixel

Изолация от каменна вата: ефективен изолационен материал със звукоизолация

 каменна вата

Вземате минерали като фелдшпат, доломит и рециклирани тухли, плюс температура от 1500 градуса по Целзий, малко технологии и добавки – и сте готови с каменната вата, един от най-популярните изолационни материали за сгради. Стопената, предената и пресована каменна вата се произвежда по подобен начин на други минерални изолационни материали като стъклена вата – специалните свойства на изолационните материали се определят от съответните им съставки.

За производството основният материал се разтопява и охлажда като тънки нишки. Подобно е на приготвянето на захарен памук. Твърдият изходен материал, захар или пък лава, се разтопява, свързващите и импрегниращите агенти се смесват с лавата, стопената маса се пресова през въртящо се сито или се разхвърля с бързо въртящ се диск. При отдалечаване от ситото течният материал се втвърдява на тънки нишки и се улавя като конци – при захарния памук – с пръчка, при каменна вата – с конвейер. След това към фината вата се добавят свързващи вещества и импрегнанти и всичко се загрява, така че свързващите вещества се втвърдяват, но ватата вече не се топи. Вълната се уплътнява на руно с други добавки и накрая се притиска в крайната си форма до по-твърди изолационни плочи или по-меки изолационни постелки.

Какви свойства притежава изолацията от каменна вата?

Ако искате да изолирате къщата си, можете да избирате между меки шумоизолационни постелки или изолационни постелки с ниска насипна плътност, по-твърди панели за изолация на плосък покрив или насипна каменна вата за насипна изолация. Плътността на каменната вата варира между 15 и 80 килограма на кубичен метър, в зависимост от продукта. За разлика от стъклената вата, която също е минерален изолационен материал, каменната вата е жълто-зелена до сиво-зелена, докато стъклената вата е жълта, понякога снежнобяла или кафява, в зависимост от производителя. Каменната вата е по-тежка като цяло и отслабва звука много по-ефективно от стъклената вата. Високият дял на въздуха в каменната вата го прави възможно.

Каменната вата има много нисък капацитет за съхранение на топлина и ниска топлопроводимост – между 0,035 – 0,050 вата на метър и Келвин. За да се постигне U-стойност от 0,24 W/(m²K), изисквана от Закона за енергията на сградите (GEG), стандартната изолация от каменна вата трябва да бъде с дебелина около 14 сантиметра.

Тъй като каменната вата е направена от камък, тя е естествено незапалима и принадлежи към клас строителни материали А1 или А2 (незапалим) за противопожарна защита.

Добавените по време на производството импрегниращи и свързващи агенти правят продуктите от каменна вата стабилни и водоотблъскващи, и следователно устойчиви на плесени. Изолационните материали обаче изобщо не обичат постоянната влага. Както каменната, така и стъклената вата губят по-голямата част от изолационния си ефект, ако влязат в постоянен контакт с влага.

За какво се използва каменната вата?

Независимо дали е покривна, фасадна или топлоизолационна композитна система (ETICS), възможните приложения са много разнообразни. Можете да използвате изолация от каменна вата за почти всички видове сгради, за покрива и тавана, а в зависимост от дизайна, като звукоизолация или гипсови основни панели. Изолационните панели обикновено се залепват или закрепват със специални винтове и дистанционни елементи. При изолация между гредите, изолационните постелки са просто закрепени между гредите като затягащ филц. Разбира се, постелките могат да се завинтват и с винтове с големи шайби, ако е необходимо.

Изолацията от каменна вата не е подходяща за така наречените обърнати покриви, специален тип конструкция на плоски покриви, при която утежнената с чакъл изолация лежи върху действителната хидроизолация на покрива. Каменната вата и продуктите от нея също не са подходящи за периметрова изолация около мазето и за външно изолирани фасади, където изолационният материал се намира пред действителното уплътнение.

Тъй като каменната вата е топлоустойчива, тя е подходяща и за изолиране на строителни и експлоатационни системи като котли или захранващи линии и за изолиране на стоманени носачи срещу пожар.

Какви са предимствата и недостатъците на каменната вата?

Предимства на изолацията от каменна вата:
– добри изолационни свойства;
– много гъвкав материал, но доста устойчив на натиск;
– може да бъде нарязан по размер;
– много добра звукоизолация;
– достатъчна е малка дебелина на изолацията;
– ниска топлопроводимост;
– сравнително евтин;
– негорим, пожарозащитен клас А1 или А2;
– мухълът и насекомите не създават никакви проблеми;
– устойчив на стареене;
– смята се, че с него се работи лесно;
– има достатъчно и дългосрочно налични суровини.

Недостатъци на каменната вата:
– висока консумация на енергия в производството;
– проблеми с влагата;
– носете средство за защита на дихателните пътища по време на обработката;
– остатъците и старите материали трябва да се изхвърлят, но самата каменна вата може да се рециклира.

Как се изхвърля каменната вата?

За разлика от повечето екологични изолационни материали, каменната вата не е биоразградима и не принадлежи към битовите отпадъци, тъй като не гори. Изхвърлената каменна вата не може да бъде рециклирана като изолационен материал, тъй като изолационните свойства вече не са налични. Чистата каменна вата обаче обикновено може да се използва повторно – тя се превръща в нова изолация от каменна вата в инсталациите за рециклиране. Подобно на процедурата за стъклена вата, най-добре е да поръчате подходящ контейнер за каменната вата от компании за отпадъци. Центровете за рециклиране обикновено не приемат материала.

Вредна ли е каменната вата за здравето?

По същество материалът е нетоксичен, но фините влакна могат да бъдат проблематични и вредни за здравето, ако се вдишват. Разбира се, това се случва особено при обработка и рязане на продуктите. Фините влакна попадат в белите дробове и подобно на азбеста могат да бъдат канцерогенни, поради което производството на изолационни материали с изключително малки влакна е забранено от 1 юли 2000 г. Когато изхвърляте и работите със стари изолационни материали от преди 2000 г., се изисква специално внимание, но когато изолирате и режете по-новите продукти трябва също да носите защита на дихателните пътища от фин прах, защитни очила и дълги дрехи. Това важи с особена сила, ако искате да използвате минерална вата като изолация за вдухване.

Веднъж инсталирана, е малко вероятно да влезете в контакт с фините влакна на каменната вата. Изолационният материал е екраниран, вече не се докосва и влакната не летят сами по себе си, а изпаренията от свързващите вещества не попадат в помещенията или само в минимални количества.

Може да харесате още...