pixel

Запечатване на подова настилка с дъски: инструкци и материали

flooring

Дъските са популярни поради своята здравина. Докато паркетът често се състои само от тънък слой дърво върху друг носещ слой, подовите дъски не са толкова чувствителни. За разлика от повечето видове паркет, можете да ги шлайфате често и да ги ремонтирате. След това дори дъските, които са на десетилетия и са износени, изглеждат като нови. При условие, че не сте допуснали грешка при запечатването им.

Защо трябва да запечатвате подовите дъски?

Запечатването на дъските служи като защитен слой върху дървото и след изсушаване го предпазва от влага, краткотрайно излагане на вода и механично износване. В крайна сметка подът е натоварван всеки ден от крака и обувки и трябва да може да се справи с този факт.

С какво могат да бъдат запечатани подовите дъски?

Има два варианта за запечатване на пода: плътно запечатване с лак или нанасяне на восък (твърд восък) или масло за дърво, които позволяват повърхността да диша. Дървената повърхност трябва да бъде износоустойчива и издръжлива, а уплътнението на дъската не трябва да замърсява въздуха в помещението с неприятни изпарения.

flooring

Лак за дъски или паркет

Лаковете са здрави и изсъхват или с копринено матова, или с гланцирана повърхност. Паркетният лак обаче може да изпари съдържащите се в него разтворители. Това важи в по-малка степен и за съвременните бои на водна основа, но изпаренията далеч не са толкова екстремни, колкото при боите с маслена синтетична смола, които бяха обичайни преди години. Те могат да съдържат канцерогенни добавки и почти не се използват вече.

За запечатване на дъски се предлагат дву- и трикомпонентни лакове. Еднокомпонентните не отговарят на натоварванията, които дървените дъски трябва да издържат. Ако дървен под е огрян от слънцето или по него се ходи често, трябва незабавно да използвате здравите трикомпонентни лакове.

След относително краткото време за обработка и сушене, подът е по-издръжлив, отколкото при обработка с масла и много устойчив на износване, тъй като запечатването е еластично и може да се адаптира към натоварванията. Повърхността е особено лесна за поддръжка и може да се избърсва с мокра кърпа – стига слоят лак да е непокътнат. Ако боята е повредена обаче, влагата може да проникне и да повреди дървото. След запечатването дървесината вече не е отворена за дифузия и не допринася за регулиране на влажността и по този начин за климата в помещението.

Запечатване на подови дъски с масла 

Маслото прониква в дървото и защитава дървената повърхност отвътре. Дървесината остава отворена за дифузия и усещането за дървото се запазва. В допълнение, маслото подчертава цвета на дървото, включително шарката на влакната и прави цвета да изглежда по-тъмен. Когато се говори за масла при запечатване на подови настилки, това обикновено означава твърди масла с компоненти от смола. Чистите естествени масла като ленено или орехово масло също са възможни за защита на дървесината или запечатване, но не са толкова здрави срещу механични натоварвания и затова са предпочитани за помещения с по-малко движение. Естествените масла съхнат дълго време, поради което са добавени много вещества за ускоряване на този процес. Като цяло запечатването с масло не е толкова здраво, колкото с лак.

Здравината на подовото покритие се увеличава с броя на нанесените слоеве, включително междинното шлайфане. За да запечатате дървените дъски с твърдо масло, дървесината трябва да е гола, т.е. не можете да нанесете твърдото масло върху лак.

Може да харесате още...