Комфортни и устойчиви сгради, създадени на принципите на Saint-Gobain Multi-Comfort – част 3
Продължение от част 2.
Акустичен комфорт
Сградите на Multi-Comfort имат акустична среда, която е добре балансирана, намалява нежелания вреден шум и засилва онези звуци, които искаме и наистина трябва да чуем.
Какво е акустичен комфорт?
Акустичен комфорт е усещането на обитателите на сграда или къща по отношение на акустичната среда (шум, предизвикан от транспорт, оборудване, дейност, съседи). Осигуряването на акустичен комфорт се състои в минимизиране на натрапващия се шум и поддържане на комфорт сред обитателите на дома или работното място.
Изследванията показват, че добре проектираната звукова среда в офиси или училища спомага за подобряване на концентрацията и дава възможност за по-добра комуникация. Ученето е по-ефективно и по-малко уморително, когато учениците могат да чуват и разбират ясно своя учител. В болниците намаляването на стреса и безсънието, създадено от високите нива на шум, помага на пациентите да се възстановяват по-бързо и улеснява работата на персонала. В собствените ни домове защитата от шумове допринася за усещането за сигурност и уединение.
Освен директното увреждане на слуха, нежеланият шум може да бъде вреден за здравето ни и по други начини. Допълнителните последици от излагането на шум включват сърдечно-съдови заболявания, високо кръвно налягане, главоболие, хормонални промени, нарушения на съня, намалена физическа и психическа работоспособност, стресови реакции, агресия, постоянно чувство на недоволство и намалено усещане за удовлотворение.
Доказано е, че когато сме в добра акустична среда, когато нежеланият шум е блокиран и можем ясно да чуем полезни и желани звуци, ние сме по-продуктивни, по-щастливи и изпитваме по-малко здравословни проблеми.
Знаете ли, че…?
Изследване от 1998 г. установява, че има до 66% спад в производителността при задача „памет за проза“, когато участниците са изложени на различни видове фонов шум.
Как работи?
Акустичният комфорт се влияе от нивата и естеството на звука, изпитван в дадено пространство.
Физиологичният аспект
Човешкото ухо се състои от три части: външно, средно и вътрешно ухо. Те съответно засичат, приемат и предават звук. Звуковото налягане настройва тъпанчето на вибрация и това движение се предава на вътрешното ухо, където се стимулират нервите.
Физическият аспект
Звукът е механично смущение на среда, която може да бъде газобразна, течна или твърда. Разграничаването между силни и тихи звуци се извършва от разликата в мащаба на промените в налягането. Като се има предвид широкия диапазон от звукови налягания, на които човешките уши реагират, величината на звука е дадена в децибели (dB). Височината на звука се изразява като честота в Hertz (Hz), което е броят цикли на вибрация в секунда. Здравото човешко ухо е чувствително към много широк диапазон от честоти.
Какво допринася за акустичния комфорт?
Възприятието на даден звук зависи от много фактори, които варират в зависимост от типа сграда, вида дейност, която се изпълнява и социалните и културните навици на обитателите. Качеството на звука в дадено помещение се определя от източниците на звук или шум, както и от качеството на обшивката на сградата.
Източници на шум:
– външен шум (трафик, съседи и други);
– вътрешен шум (музика, телефонни разговори и други);
– ударен шум (стъпки и други)
– звукови вибрации през конструкцията;
– шум от оборудване (вентилационни системи, електронно оборудване, тръби, асансьори и други).
Ефектът на шума върху конкретен индивид зависи от много различни фактори. Те включват предвидимост и познаване на звука, контролируемост на звука, лично отношение и чувствителност, информация за съдържанието на звука и необходимостта от звука. Например, по-вероятно е да толерираме шум от съседите, които харесваме, отколкото шум от тези, които нe харесваме.
Как можем да проектираме акустичен комфорт?
Трябва да се вземат предвид видовете шум и архитектура. Шумовете могат да се предават както през въздуха, така през самата конструкция на сградата. Вертикално (от под до под) или хоризонтално (през преградните стени). Акустичният комфорт в сградата зависи до голяма степен от акустичните характеристики на използваните строителни материали и системи по отношение на звукопоглъщането и звукопредаването.
Когато проектираме акустичен комфорт, трябва да вземем предвид разнообразието от външни и архитектурни фактори.
– Видовете шум, които трябва да се управляват – освен защита на обитателите на сградата от външен шум, хубаво е да се вземе в предвид и шума който се произвежда от самата сграда и се разпространява извън нея причинявайки дискомфорт на обитателите на съседни сгради. Другия важен фактор е управление на вътрешния шум в самата сградата.
– Спектърът на шума, който се управлява (ниски или високи честоти).
– Вида на строителството и материалите, които са използвани.
– Предназначението на сградата: дом, офис, училище, болница и други.
Сградите, проектирани на принципа на Multi-Comfort, предпазят от шум, идващ както отвън, така и отвътре. Това ви осигурява спокойствието, че дори и да вдигате шум, няма да смущавате другите. Във всяка една Multi-Comfort сграда имате максимално нивото на акустичен комфорт, минимален или никакъв околен шум. Контролирайки шума и времето за реверберация, увеличавате разбираемостта на речта, като правите местата за работа и учене много по-приятни за обитаване.
Продукти и решения за акустичен комфорт
Saint-Gobain предлага няколко категории продукти, които имат пряко влияние върху акустичния комфорт.
– Специализирани плоскости от гипскартон, звукоизолационни еластични мембрани, минерални вати, системи за сухо строителство, осигуряващи отлична защита срещу въздушен или ударен шум за стени, подове и тавани.
– Акустични тавани, стенни панели и свободно окачени елементи, подобряващи акустиката в помещенията.
– Продукти и системи, намаляващи шума от механични вентилационни и канализационни тръби.
– Звукоизолиращо остъкляване (стъкло в прозорци и фасади).
Знаете ли, че…?
Проучване от 2005 г. установява, че 99% от анкетираните хора съобщават, че концентрацията им е нарушена от шума в офиса, като звънящи телефони и фонова реч.
Следва част 4.
Припомнете си и как сградите Multi-Comfort поддържат оптимална температура, използвайки малко енергия.
За повече информация – Rigips.