Термоакустична ефективност за стени, тавани и покриви
Конопът е възобновяем, местно достъпен материал за изолация с пълнеж, както и за изолационни плоскости. Смесен с вар и вода, той може да се пресова на лесни за обработка блокове. Белгийската компания Isohemp предлага такива промишлено сглобяеми бетонни блокове от коноп от 2012 г. насам. Производителят ги препоръчва за нови и съществуващи сгради, за външна и вътрешна употреба, за стени, тавани и покриви. Въпреки че блоковете имат само ограничена носеща способност, те имат добра изолационна стойност и според производителя – балансиран баланс на CO2. Въглеродният диоксид се свързва както по време на растежа на конопа, така и при втвърдяването на блоковете.
Защита от температурни колебания, влажност, шум и пожар
Блоковете от коноп имат коефициент на топлопроводност λ от 0,071 W/(mK) и намаляват колебанията на температурата в помещението между деня и нощта, лятото и зимата. Благодарение на високата пропускливост на водни пари те осигуряват постоянна относителна влажност между 50 и 55%. С влагорегулиращите си свойства изолацията от конопен бетон може да се използва и в стари сгради с влажни стени или в помещения на архиви, музеи, спортни зали или плувни басейни.
С висок коефициент на звукопоглъщане блоковете намаляват шума от външни и вътрешни източници с 37 до 44 децибела в зависимост от дебелината им. Съставът на конопените блокове също има положителен ефект върху поведението им при пожар. В зависимост от конструкцията и дебелината е възможна пожароустойчивост над 2 часа. Освен това, за разлика от изолационните материали на пластмасова основа, те не отделят токсични изпарения, когато са изложени на интензивна топлина.
Различни размери и специални блокове
Гамата е разширена за допълнителни приложения, за да се създаде така наречената система Hempro. Масивните блокове с дължина 60 см и височина 30 см се предлагат в пет различни дебелини от 7 до 30 см, както и във формат 60x20x36 см. Блоковете с дебелина 30 и 36 cm се предлагат и с кръгли или ъглови предварително пробити отвори, или с жлеб в надлъжна посока. Вдлъбнатините позволяват на тези блокове да функционират като постоянен кофраж за носещи конструктивни елементи от стоманобетон. Пилотните отвори се използват за изработване и изолиране на колони, а U-профилите позволяват отливането на греди за таван или покрив.
Суровини от местни източници
Осемдесет процента от блоковете са изработени от конопена шума. Бързорастящите конопени растения се събират в радиус от 250 км около фабриката в северната част на Франция. Към него се добавя варовик (9% въздушна вар и 11% хидравлична вар), който също идва от Франция. Тези две съставки се смесват с вода. Производителят се опитва да използва възможно най-много рециклирана и дъждовна вода.
Производство във фабриката
Готовият блок от конопен бетон се получава на пет етапа: първо се смесват коноп, вода и варовик, след което се пресоват според точни спецификации, за да се получат стандартизирани блокове, които отговарят на строителните стандарти. Веднага след като блоковете напуснат формата, те се транспортират до междинно съоръжение за съхранение чрез автоматична транспортна лента. Процесът на втвърдяване, който сега започва в естествено проветряваното помещение, не изисква допълнителна топлина и отнема между 8 и 24 часа в зависимост от дебелината на блоковете. След последната проверка на качеството конвейерната лента отвежда втвърдените блокове до роботизирана ръка, която ги натоварва върху палети. Стабилизирани и защитени, палетите са готови за сушене на открито, което отнема между шест и десет седмици в зависимост от размера на блоковете. Накрая на палети се изнасят с мотокар навън, където съхнат още осем до дванадесет седмици. По време на този процес съдържащата се в блоковете вар абсорбира въглерода от въздуха и по този начин се втвърдява.
Бързо и лесно прилагане
След като бъдат доставени на обекта, блоковете могат да бъдат нарязани с голям ръчен трион и се монтират по същия начин като обикновените зидарски блокове. Както на закрито, така и на открито това изисква собствения лепилен разтвор на варова основа на Isohemp, който се използва вместо конвенционалните разтвори. В допълнение към собствената вътрешна мазилка PCS от гипс, вар и пясък, предлаганите в търговската мрежа варови и глинени мазилки също са подходящи за вътрешна употреба. Навън върху блоковете могат да се полагат директно минерални мазилки и всички видове фасадни облицовки.
Снимки: Isohemp